Amorfa krzewiasta

Amorpha fruticosa L.

Amorpha_fruticosa

Inne nazwy: amorfa drzewiasta, amorfa zwyczajna, indygowiec zwyczajny.
 
Amorfa krzewiasta pochodzi ze wschodniej części USA, skąd wzdłuż rzek rozprzestrzeniła się na niemal całe Stany Zjednoczone i na południową część Kanady, rozprzestrzenia się również w Europie i w Azji. Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku. Rośnie wzdłuż rzek i strumieni, na brzegach stawów, jezior, na terenach bagnistych i na naturalnych rozlewiskach rzecznych.

Amorfa krzewiasta to roślina ozdobna często sadzona jako żywopłot. Poza tym może być wykorzystywana do wzmacniania brzegów (stawów, rzek itp.), do ochrony gleby przed erozją i obsadzania nieużytków. Na liściach występują gruczołki żywiczne produkujące substancję owadobójczą, z tego względu amorfa jest sadzona dla odstraszania owadów i szkodników.
Jest wykorzystywana także do produkcji koszyków i gąsiorów. Strąki używane są w Bułgarii w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym.
W Ameryce Północnej dawniej otrzymywano z niej barwnik będący namiastką indyga (ekstrahowanego z indygowca barwierskiego).
Amorfa kwitnie od czerwca do sierpnia i jest rośliną miododajną. Ma małe wymagania glebowe, rośnie dobrze nawet na suchych, piaszczystych i kamienistych terenach. Jest rośliną światłolubną, odporną na mróz, silny wiatr i suszę.