Stopowiec himalajski

Podophyllum hexandrum L.

Podophyllum_hexandrum

W naturalnym środowisku porasta lasy Chin. Roślina osiąga do 70-80 cm wysokości. Liście umiejscowione na szczycie łodygi są dłoniaste,
do czasu kwitnienia opuszczone wzdłuż pędów. Kwiaty białe lub lekko różowe osadzone pojedynczo tuż nad liśćmi. Roślina tworzy owoce wielkości kurzego jaja początkowo  zielone, po dojrzeniu ognisto czerwone – bardzo oryginalne.
Stopowiec znakomicie rośnie na glebie z dużym udziałem próchnicy, żyznej i wilgotnej. Preferuje stanowiska w cieniu drzew lub krzewów.  Zdrowo rosnące rośliny nie wymarzają.
Rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy wczesną jesienią lub wysiew nasion świeżo wydobytych z owoców – kiełkują długo a siewki rosną powoli.

Od wczesnej wiosny aż do kwitnienia liście stopowca himalajskiego są złożone jak parasole wzdłuż wyrastających z ziemi łodyg. Po ukazaniu się bladoróżowych pojedynczych kwiatów, które rozwijają płatki w słoneczne dni a w pochmurne je zamykają, liście rozwijają się: są duże, dłoniasto powcinane, zielone w brązowe plamy. Młode osobniki wykształcają zaledwie po 1 liściu, starsze po dwa lub trzy. Osobliwe są także owoce stopowca – wielkości jajka, intensywnie czerwone, pojedynczo pozawieszane pod liśćmi. Stopowiec rozrasta się dość wolno jest natomiast długowieczny.
Stopowiec himalajski jest obiecujący dla przyszłości medycyny (właściwości hamujące rozwój nowotworów) – w ogrodzie należy go traktować jak roślinę trującą.