Łopian mniejszy

Arctium minus

Arctium_minusPospolita roślina dwuletnia występująca na całym obszarze niżowym Polski, spotykana na terenach ruderalnych, przy drogach, na żwirowiskach.
Surowcem leczniczym jest korzeń łopianu .Napary i wyciągi z korzenia hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych, działają przeciwzapalnie, pobudzają wydzielanie kwasu solnego, żółci oraz enzymów trzustkowych.
Surowiec i jego przetwory znajdują zastosowanie przy leczeniu lekkich nieżytów przewodu pokarmowego oraz niektórych chorób skóry (trądzik, łuszczyca) ponadto stosowane są jako środki moczopędne i napotne.
Wyciągi olejowe lub spirytusowe stosowane są przeciwko wypadaniu włosów – podobnie jak sok produkowany ze świeżego korzenia łopianu, który znajduje także zastosowanie do celów kosmetycznych. W przemyśle kosmetycznym używa się wyciągów i soku z korzeni łopianu jako składnika szamponów i środków do pielęgnacji włosów i skóry.
Młode nadziemne części pędów oraz korzenie są jadalne jako warzywa. Wytwarzany z nasion olej tłusty znajduje zastosowanie przy produkcji mydła. Łodygi dostarczają także grubego włókna, a odpady znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym.