Krwawnik pospolity

Achillea millefolium L.

Krwawnik_pospolityInne nazwy: stolist, tysiąc- list.

Roślina wieloletnia, dziko występująca w rejonach klimatu umiarkowanego całego świata.
Był jedną z najbardziej cenionych roślin w starożytności. Według starogreckich podań Achilles leczył tym zielem rannych wojowników spod Troi. Etruskowie leczyli nim rany u bydła, Aztekowie usuwali strupy, plamy i piegi na twarzy, a Celtowie uważali krwawnik za ziele magiczne. Sproszkowanych liści zażywano zamiast tabaki, dla pozbycia się uporczywych bólów głowy. Ziela krwawnika używano na ropiejące wrzody i krwawiące rany, w nieżytach żołądka i jelit oraz jako lek na hemoroidy.
Obecnie ziele krwawnika ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest doskonałym środkiem leczniczo dietetycznym, pozbawionym działań toksycznych. Używa się go w zaburzeniach trawienia, nieżytach przewodu pokarmowego i chorobach wątroby. Ponadto w krwawieniach wewnętrznych przewodu pokarmowego i odbytu.

Ziele krwawnika stosowane jest również w mieszankach ziołowych o działaniu uspokajającym i wzmacniającym mięsień sercowy, przeciwmigrenowym, zapobiegającym zmianom miażdżycowym, na przeziębienia oraz regulujących proces trawienia pokarmu. Napar z mieszanek ziołowych zawierających krwawnik nadaje się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego przy leczeniu trądziku.

Młodych liści krwawnika używa się do tzw. kuracji wiosennych na surowo oraz jako przyprawy do potraw. Przypisuje się im właściwości czyszczące krew.
W gospodarstwie wiejskim liście krwawnika są cenione jako pokarm dla drobiu, a zwłaszcza indyków.
Odmiany o czerwonych bądź żółtych kwiatach są bardzo cenione jako rośliny ozdobne do nasadzeń w ogródkach skalnych i na kwiat cięty jako komponent suchych bukietów. Ma bardzo małe wymagania glebowe.