Jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea M.

Echinacea_purpurea_M.

Inne nazwy: Rotacznica purpurowa.

Roślina w stanie naturalnym występuje dziś w Ameryce Północnej. Uprawiana jest do celów leczniczych na plantacjach w Europie oraz Azji, hoduje się ją także w ogrodach dla walorów dekoracyjnych.
W lecznictwie stosowane są ziele i korzeń. Wśród indiańskich plemion Ameryki jeżówka była od dawna znana jako roślina lecznicza. Stosowano ją na przeziębienia, trudno gojące się rany, ukąszenia węży, zatrucia. Dzięki Indianom biali osadnicy poznali wiele roślin leczniczych i nauczyli się je stosować w codziennym życiu. Za pośrednictwem osadników na początku XX w. jeżówka została sprowadzona do Europy.
Roślina działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, odtruwająco, stymulująco na układ immunologiczny (podnosi odporność organizmu na infekcje), cytostatycznie. Jeżówkę wykorzystuje się w produkcji kosmetyków o działaniu regenerującym, wygładzającym, nawilżającym, ochronnym i przeciwzmarszczkowym. Ziele jest składnikiem balsamów do ciała, emulsji do opalania, toników, maseczek, środków do pielęgnacji ust a także uodparniających mieszanek ziołowych.