Chaber bławatek

Centaurea cyanus L.

SONY DSC

Inne nazwy: bławatek, modrak, wasilek, wawer, białasy, głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrzeńczyk.
Roślina jednoroczna występująca w Europie i Azji; w Polsce jest pospolitym chwastem polnym.
Dawniej, gdy nieznane były sztuczne barwniki z kwiatów bławatka w połączeniu z ałunem wytwarzano niebieską farbę, która doskonale barwiła wełnę. Sok z płatków barwi papier i przetwory spożywcze na niebiesko. Płatków z wodą i cukrem można używać do sporządzania musującego napoju orzeźwiającego.
W lecznictwie stosuje się koszyczki lub kwiaty brzeżne bławatka, z których wyciągi mają działanie moczopędne i przeciwzapalnie. Stosowane są jako łagodny lek w stanach zapalnych dróg moczowych, chorobach nerek, przy niewydolności krążenia i w kamicy nerkowej. Ze względu na bardzo łagodne działanie, kwiaty stosuje się zewnętrznie do przemywania w zapaleniach spojówek i brzegów powiek oraz w pediatrii. Zalecane są również przy łupieżu i grzybicy skóry głowy, idealnie nadają się do pielęgnacji włosów.
W uprawie znajdują się odmiany o pełnych kwiatach barwy białej, niebieskiej i różowej zalecane jako rośliny ozdobne. Rośliny kwitną po około 10 tygodniach od siewu.
Chaber jest cenną rośliną miododajną. Wydajność miodową określono na 350 kg, a wydajność pyłkową na 60 kg z hektara.