Borówka czernica

Vaccinium myrtillus L.

Vaccinium_myrtillus_L.

Inne nazwy: czarna jagoda, czarna borówka, czernica, jagoda, jagodzina.

Krzewinka występująca w północnej i środkowej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. 

W Polsce rośnie w lasach iglastych i w górach powyżej granicy lasu. Czernica w lecznictwie jest stosowana od średniowiecza. Jej liście i owoce używane były do pobudzania krwawień miesięcznych, przy krwawej dezynterii i biegunce. 
W lecznictwie ludowym owoce używane były przeciw owsikom, a miazga do leczenia stanów zapalnych skóry i egzem.

Obecnie liście czernicy stosowane są jako moczopędny, ściągający i przeciwzapalny składnik mieszanek ziołowych, zalecanych w schorzeniach dróg moczowych m. in. w zapaleniu nerek, miedniczek nerkowych i kamicy nerkowej. Wykazują również działanie obniżające poziom cukru we krwi osób chorych na cukrzycę.

We współczesnej medycynie suszone owoce stosuje się przede wszystkim w schorzeniach przewodu pokarmowego jako środek ściągający i przeciwbiegunkowy. Owoce czernicy działają ochronnie na naczynia krwionośne dzięki obecności barwników antocyjanowych, przeciwobrzękowo, hamują agregację płytek krwi i utlenianie witaminy C w organizmie. Ponadto przyspieszają gojenie ran i przeciwdziałają stanom zapalnym w przewodzie pokarmowym. Wyciągi z owoców stosowane są do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej. Polecane są szczególnie w osłabieniu wzroku spowodowanym zaburzeniami mikrokrążenia w gałce ocznej np. w ślepocie zmierzchowej.

Liść borówki czernicy jest składnikiem mieszanek ziołowych polecanych przy cukrzycy oraz oczyszczających organizm z toksyn.

W gospodarstwie domowym z owoców sporządza się soki, dżemy konfitury i kompoty. Używane bywają do podbarwiania win i innych napojów oraz do barwienia  wełny, bawełny i jedwabiu.

Borówka czernica kwitnie w maju i przy sprzyjającej pogodzie pszczoły intensywnie oblatują jej kwiaty dając miód towarowy. Wydajność miodowa określana jest na 100kg z 1 ha.