Mącznica lekarska

Arctostaphylos uva – ursi  L.

Arctostaphylos_uva___ursi_L.Inne nazwy: niedźwiedzie grono, jagody niedźwiedzie, chrościna, mącznica garbarska, niedźwiedzie uszko.
Zimozielona krzewinka występująca w chłodnych i umiarkowanych strefach Europy, Azji i Ameryki Północnej na bardzo słabych i kwaśnych gle- bach. W Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.
Jest starą nordycką rośliną leczniczą. W XII wieku została wymieniona w staroceltyckiej księdze "Meddygon Myddfai".
Obecnie w ziołolecznictwie stosowane są liście mącznicy do leczenia zakażeń bakteryjnych układu moczowego takich jak: zapalenie kłębków i miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza, cewki moczowej, gruczołu krokowego, w kamicy moczowej. Surowiec znalazł również zastosowanie w leczeniu biegunek i zakażeniach jelit. Obecność dużej ilości arbutyny, flawonoidów i kwasów organicznych w liściach mącznicy sprawiła, że surowiec ten uznano za jeden z najlepszych środków ziołowych w chorobach układu moczowego.
Warto wiedzieć, że związki te znajdują się również w liściach borówki brusznicy, borówki czernicy i liściach i korze gruszy, które można stosować jako surowce zastępcze. Z uwagi na groźbę wyniszczenia mącznicy lekarskiej, obecnie prowadzone są próby wprowadzenia tego gatunku do półupraw na stanowiskach naturalnych.