Sosna zwyczajna

Pinus silvestris L.

Pinus_silvestris

Inne nazwy: sosna pospolita, choina.
         Drzewo jednopienne wiatropylne występujące w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce jest najpospolitszym drzewem leśnym.
         Drewno sosny jest żywiczne, miękkie lecz trwałe, cenne jako budulec i materiał na stolarkę, kopalniaki, słupy, surowiec do wyrobu celulozy i opał. Żywicę otrzymuje się przez nacinanie drzew rosnących. Korzenie są surowcem do wyrobu smoły, terpentyny i kalafonii.
         Surowce zielarskie pozyskiwane z sosny to pączki, młode pędy, kora, olejek sosnowy, olejek terpentynowy, kalafonia i dziegieć sosnowy.Wyciągi z pączków młodych pędów mają działanie wykrztuśne, odkażające i lekko moczopędne. Wyciągi z kory sosnowej są składnikami preparatów o działaniu ściągającym i przeciwbiegunkowym.
         Olejek działa wykrztuśnie, bakteriobójczo, rozkurczająco i miejscowo rozgrzewająco. Stosowany jest wewnętrznie i zewnętrznie w nieżytach górnych i dolnych dróg oddechowych, na bolące miejsca działa rozgrzewająco w bólach reumatycznych i neurologicznych. Olejek terpentynowy stosowany tylko zewnętrznie łagodnie rozgrzewa i rumieni skórę oraz działa odkażająco.
Kalafonia wykorzystywana jest do produkcji plastrów, przylepców poprawiając ich konsystencję i przyczepność do skóry, a także jako dodatek do wyrobu mydeł. Wykazuje działanie bakteriobójcze.
         Dziegieć sosnowy działa odkażająco i przeciwgrzybiczno i jest składnikiem maści przeciwświerzbowej.

         Sosna zwyczajna jest składnikiem mieszanki ziołowej Na chrypkę.