Pluskwica groniasta

Actaea europaeaActaea_europaeaPochodzi z Ameryki Północnej. Uprawiana w wielu krajach, również w Polsce, jako roślina ozdobna i zielarska.
Może być uprawiana jako roślina ozdobna na rabatach lub w grupach w parku. Rośnie cw półcieniu, lub nawet w cieniu, wymaga żyznej, głębokiej i stale wilgotnej gleby. Rozmnaża się zazwyczaj przez podział kłączy, które można sadzić do gleby jesienią lub wiosną. Ma grube pędy, tak, że pomimo dużej wysokości zazwyczaj nie wymaga stosowania podpór.
Roślina lecznicza. Korzeń pluskwicy zawiera glikozydy triterpenowe (m.in. akteinę, cimifuginę, deoksydinę), glikozydy goryczowe (najważniejszy to ranunkulidyna, która w czasie suszenia przechodzi w anemoninę). Ponadto korzeń zawiera substancje estrogenne, żywice, kwas salicylowy i izoflawony.
Ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Działa również na kobiecy układ rozrodczy, aktywizując działanie żeńskich hormonów płciowych. Jednocześnie ma działanie estrogenne – łagodzące objawy menopauzy. Indianki korzeniami tej rośliny leczyły zaburzenia menstruacji Północnoamerykańscy Indianie uważali, że ta roślina leczy ukąszenia grzechotnika oraz łagodzi bóle miesiączkowe i porodowe. Medycyna europejska potwierdziła działanie tego ziela na organizm kobiecy i wprowadziła je do uprawy w 1912 r.