Konwalia majowa

Convallaria majalis L.

Convallaria_majalis_LInne nazwy: konwalia lanuszka, konwalia wonna, lanuszka, lanka, lanysz
Roślina trująca!
Konwalia rośnie w różnego typu lasach. Często występuje w dużych skupiskach na obrzeżach lasów, wzdłuż dróg leśnych. Objęta jest częściową ochroną gatunkową.
Konwalia od dawna była znana i stosowana w lecznictwie ludowym w chorobach serca, epilepsji, obrzękach, febrze itp. W Anglii nalewka z kwiatów konwalii zalecana była przy bólu głowy, jako środek zapobiegający wszelkim infekcjom i wzmacniający system nerwowy. W Rosji sokiem z korzeni konwalii dziewczęta nacierały sobie policzki, by nabrały rumieńców.
Obecnie konwalia należy do najcenniejszych roślin i jest podstawowym składnikiem leków nasercowych. Preparaty z konwalii wzmacniają skurcze mięśnia sercowego, przy czym nieznacznie tylko zmniejszają częstotliwość skurczów. Stosowane są w różnych postaciach niewydolności serca, zwłaszcza u osób starszych, cierpiących na dolegliwości spowodowane zmęczeniem serca np. kołatanie serca, niemiarowość, osłabienie skurczów, skłonność do obrzęków itp.
Wszystkie części rośliny są trujące, przy czym szczególnie wrażliwe na zatrucia są dzieci.
Konwalia majowa jest rośliną ozdobną. Może być uprawiana na rabatach i na kwiat cięty. Stosowana razem z paprociami także do okrywania miejsc cienistych, zadrzewionych, przy fundamentach budynków. Jest także popularnym składnikiem wiązanek ślubnych.
Olejek eteryczny konwalii otrzymywany z kwiatów wykorzystywany jest w kosmetyce i perfumerii.
Ze względu na silne pobudzanie do kichania, proszek z suszonych kwiatów konwalii stosowany bywa jako składnik tabaki.