Eleuterokok kolczasty

Eleutherococcus senticosus Maxim.

Eleutherococcus_senticosus_MaximInne nazwy: żeń-szeń syberyjski.
Eleuterokok kolczasty rośnie w dalekowschodniej tajdze i w mieszanych lasach nad Amurem. Spotyka się go także w północnych Chinach, w Japonii i w Korei.
Eleuterokok kolczasty dopiero od niedawna stał się znana i cenioną rośliną leczniczą. Jego niezwykłe właściwości odkryli badacze rosyjscy podczas poszukiwań roślin, które mogłyby zastąpić drogi i trudny do pozyskania żeń – szeń.
Obecnie w lecznictwie wykorzystuje się kłącza eleuterokoka. Substancje w nim zawarte pod względem działania leczniczego mogą w pełni zastąpić słynny żeń – szeń. Pobudzają one liczne ośrodki wegetatywne i czynności gruczołów dokrewnych. Mają także pozytywny wpływ na mechanizmy odpornościowe.
Proszki, napary, odwary i nalewki z kłączy eleuterokoka podnoszą zarówno fizyczną, jak i umysłową sprawność organizmu. Systematyczne przyjmowanie tych leków bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, zwiększa zdolność do pracy, tak fizycznej, jak i umysłowej na bardzo długi okres.
Podawanie ich jest też bardzo pomocne przy dolegliwościach przewodu pokarmowego oraz przy przegrzaniu lub zbytnim ochłodzeniu ciała. Szczególnie zaleca się je jednak w przemęczeniu fizycznym i psychicznym, neurastenii oraz dla rekonwalescentów po przebytych ciężkich chorobach i przy zwiększonej senności.