Ciemiernik biały

Helleborus niger L.

Helleborus niger L_1Inne nazwy: ciemiernik czarny, róża Bożego Narodzenia.
Ciemiernik biały występuje w lasach środkowej oraz południowej Europy i jest uprawiany jako popularna roślina ogrodowa. Łacińska nazwa rodzajowa ziela pochodzi z języka greckiego i oznacza "roślinę leczącą szaleństwo". Natomiast określenie "biały" nawiązuje do zimowej pory kwitnienia.
Ciemiernik od dawna był szeroko stosowany w lecznictwie. Starożytny uczony Pliniusz wspominał o jego właściwościach przeczyszczających. Z ciemiernikiem wiążą się liczne tradycje ludowe. Dawniej przypisywano mu właściwości magiczne. Wierzono, że czarnoksiężnicy używają ziela ciemiernika, by czynić się niewidzialnymi.
Obecnie surowcem leczniczym jest kłącze ciemiernika białego. Jest ono używane do wyrobu leków nasercowych. Ponadto wykazuje działanie uspokajające, moczopędne i przeczyszczające.
Ciemiernik biały jest uprawiany jako roślina ozdobna, głównie ze względu na swój nietypowy okres kwitnienia. Przy sprzyjających warunkach klimatycznych w Polsce roślina ta zakwita w grudniu, w okresie świąt Bożego Narodzenia, stąd też na zachodzie Europy i w Polsce posiada nazwę "róży Bożego Narodzenia". W przypadku mrozu i śniegu roślina opóźnia swoje kwitnienie do pierwszych odwilży – w lutym lub w marcu.