Rzepik wielkokwiatowy

Agrimonia grandiflora

Herbatka rzepikowa poprawia nastrój osób smutnych, cierpiących na depresję. Jest także zalecana w leczeniu kaszlu, biegunki i poprawia pracę jelit. Rzepik poprawia też i wspomaga pracę całego układu pokarmowego, a garbniki w nim zawarte niezwykle korzystnie wpływają na błony śluzowe żołądka i jelit, prowadząc do poprawy ich wydzielania i wchłaniania. Rzepik sprawdza się w leczeniu żółtaczki i innych dolegliwości wątroby. Jest również wykorzystywany w leczeniu owrzodzenia żołądka i jelita grubego. Zaleca się go jako środek pomocniczy w kuracji zespołu jelita drażliwego. Rzepik jest również uważany za czynnik bardzo przydatny w leczeniu wykwitów skórnych i chorób krwi, krost, plam itp.
Wewnętrznie, jest wykorzystywany w leczeniu krwiomoczu, a zewnętrznie na rany i skaleczenia. Działanie to przypisuje się wysokiej zawartości krzemionki w jego zielu. Rzepik przeciwdziała wysokiemu poziomowi kwasu moczowego, dlatego wskazany jest w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu. Jest też zalecany do przemywania oczu w przypadku zapalenia spojówek.
Cała roślina – gdy jest zebrana we wrześniu – zawiera żółty barwnik. Dawnymi czasy używano jej do farbowania wełny na głęboko żółty kolor.