Poziomka pospolita

Fragaria vesca L.

Fragaria_vesca_L

Inne nazwy: czerwona jagoda, poziomka. 
Rośnie dziko w całej Europie a także w Azji i Ameryce Północnej. 
W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce. Siedliskiem typowym dla poziomki są lasy, słoneczne brzegi lasów, polany, przydroża. Preferuje gleby wilgotne, żyzne i gliniaste. W górach występuje do piętra kosówki (w Tatrach do 1710 m n.p.m.).
Jest uprawiana w licznych odmianach, głównie w uprawach amatorskich. Jej pospolitszym krewnym jest truskawka, lecz w krajach wyżej rozwiniętych poziomka o delikatniejszych, mniejszych i smaczniejszych owocach zyskuje coraz większe znaczenie.
Owoce o średnicy 1-2 cm są smaczne i jadalne. Osiągają najlepszy smak dopiero w pełni dojrzałości. Zawierają wartościowe kwasy organiczne, węglowodany oraz bardzo dużo witaminy C, a także witaminy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: wapnia, fosforu, kobaltu, zwłaszcza zaś żelaza. W 100 g poziomek znajduje się 60 mg witaminy C. 
Ze względu na aromat nieprzetworzone poziomki są znacznie lepsze w natychmiastowym spożyciu niż hodowlane odmiany poziomek i truskawek. Stosuje się je także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów. Dziś już znacznie rzadziej zbierane ze środowiska naturalnego z powodu mniejszej wydajności od odmian hodowlanych.
Jest rośliną leczniczą. Młode liście (Folium Fragariae)  zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy i inne substancje. Własności lecznicze mają jednak tylko liście z poziomek dziko rosnących – nie mają ich uprawiane odmiany ogrodowe.
Roślina ta wykazuje działanie ściągające, słabo moczopędne i ogólnie wzmacniające organizm. Poziomkę stosuje się przy niektórych schorzeniach układu moczowego, nerek i schorzeniach żołądkowych związanych z biegunką.

Liść poziomki jest składnikiem mieszanek ziołowych polecanych przy nadciśnieniu, oczyszczających organizm oraz wspomagających odchudzanie.