Szczaw lancetowaty

Rumex hydrolapathum Huds.

Rumex_hydrolapathum_Huds.

Inne nazwy: kobylak, koński szczaw, kobyli szczaw.
Bylina występująca na łąkach i podmokłych polach.
         W lecznictwie ludowym sałata z liści i wywar z korzenia stosowane były jako środek przeciwbiegunkowy. Korzenie wykazują działanie ściągające, przeciwbakteryjne, żółciopędne, przeciwbiegunkowe, pobudzające procesy trawienia i wydalania. Orzeszki szczawiu znalazły zastosowanie jako lek przeciwbiegunkowy, dzięki wysokiej zawartości garbników o działaniu ściągającym.
         Obecnie w lecznictwie korzeń kobylaka jako lek przeciwbiegunkowy, żółciopędny, w zaburzeniach trawienia. Zawarte w nim antrachinony działają przeczyszczająco na jelita, a obecne taniny łagodzą to działanie. Może być też stosowany przy zaparciach. Uważany jest za środek "czyszczący krew". Zewnętrznie okłady z kobylaka używane są do okładów na trudno gojące się rany, przy trądziku, owrzodzeniach, w łuszczycy oraz do irygacji w upławach. W swoim składzie zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza, dzięki temu znalazł zastosowanie w leczeniu niedokrwistości.

Korzeń kobylaka jest składnikiem mieszanek ziołowych regulujących pracę jelit.
         Medycyna chińska korzeń kobylaka zaleca w terapii skurczów żołądka, czyraków, grzybicy i jako środek regulujący wypróżnienia. Surowiec znalazł również zastosowanie w homeopatii.