Rdestowiec sachaliński

Reynoutria sachalinensis (F. Schmidt) Nakai

Reynoutria_sachalinensis__F._Schmidt__NakaiInne nazwy: falopia sachalińska, rdest sachaliński, rdestówka sachalińska.

Bylina pochodząca z wschodniej części Azji. W Europie pojawił się niedawno, bo dopiero w latach 1890 – 1940. Sprowadzony został przez ogrodników, a następnie samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym.

Obecnie występuje w całej Polsce i coraz bardziej rozprzestrzenia się, zasiedlając zarośla nadrzeczne, łęgi, przydroża, nasypy kolejowe i inne siedliska ruderalne.
Początkowo, po sprowadzeniu go do Europy był uprawiany w ogrodach botanicznych i parkach dworskich. Ponieważ dla pszczelarzy był cenną rośliną miododajną, ze względu na swój późny okres kwitnienia, był też w tym celu uprawiany na ogródkach działkowych i wysiewany na nieużytkach.
Rdestowiec sachaliński jest cenną rośliną energetyczną, charakteryzującą się dużym przyrostem biomasy i dużą jej wartością energetyczną. Szybki przyrost i łatwe odnawianie się ścinanych pędów, które to cechy tak utrudniają jego wyeliminowanie ze środowiska naturalnego, na uprawach energetycznych roślin są wielką zaletą.
Możliwe jest też wykorzystanie tej rośliny do oczyszczanie gleb silnie skażonych, w tym również metalami ciężkimi, gdyż rdestowiec łatwo je akumuluje. Zebrane z takich gleb pędy można wykorzystać energetycznie, spalając je, a z popiołów łatwiej już odseparować bardzo szkodliwe w glebie metale ciężkie.