Rdest ostrogorzki

Polygonum hydropiper L.

Polygonum_hydropiper_L.

Inne nazwy: rdest wodny, pieprz wodny, rdest pieprzny.
         Roślina jednoroczna dziko rosnąca w Europie, Azji, Afryce Północnej i Australii, rozprzestrzenił się również w innych rejonach świata. W Polsce pospolicie zasiedla zbiorowiska ruderalne, zarośla, łęgi, rowy, brzegi wód i pola uprawne jako chwast. Jest rośliną wskaźnikową gleb bogatych w azot.
         W lecznictwie stosuje się ziele rdestu ostrogorzkiego wykazujące działanie przeciwkrwotoczne, moczopędne i przeciwzapalne. Wyciąg z ziela hamuje niezbyt obfite krwawienia wewnętrzne. Rdest ostrogorzki stosowany bywa pomocniczo przy zbyt długotrwałym i obfitym miesiączkowaniu, leczeniu skazy krwotocznej i żylaków nóg. Ze względu na trujące właściwości leczenie może przebiegać tylko za wiedzą i pod kontrolą lekarza.
Roślina ma ostry, gorzki, piekący smak podobny do smaku pieprzu. Wykorzystuje się ją jako przyprawę w przemyśle spożywczym, zwłaszcza konserwowym.
         Niektóre składniki olejku eterycznego rdestu ostrogorzkiego wykorzystywane są do sporządzania preparatów chroniących rośliny przed owadami.
         Mleko krów karmionych tym rdestem może być trujące, ma niebieskawy kolor i nieprzyjemny smak. Spożycie rdestu ostrogorzkiego przez świnie powoduje u zwierząt zapalenie przewodu pokarmowego i krwiomocz, po spożyciu przez konie, zwierzęta są silnie osłabione, obserwowano także bóle żołądka i biegunki.
Dawniej z ziela rdestu otrzymywano cztery barwniki: żółty, khaki, zielony i szary.

         Rdest ostro gorzki jest składnikiem w mieszance Dla pań.