Kolcowój szkarłatny

Lycium barbarum L.

Lycium_barbarum_L

Inne nazwy: kolcowój pospolity.

Roślina trująca!

W Polsce kolcowój szkarłatny jest rośliną uprawną, czasami dziczeje.
Cała roślina jest określana jako trująca, przy czym szczególnie szkodliwe mają być owoce mało dojrzałe. Opisane są w literaturze śmiertelne zatrucia u cieląt i owiec, zatrucia zdarzają się też u dzieci i młodzieży.

U zatrutych zwierząt stwierdza się porażenie układu nerwowego, paraliż mięśni i zaburzenia w funkcji przewodu pokarmowego.

Do zatruć zwierząt dochodzi rzadko, ponieważ krzew jest przez nie omijany.
Medycyna chińska i tybetańska dla tej rośliny znalazła zastosowanie lecznicze.
Owoce kolcowoju mają działanie ogólnie wzmacniające, pobudzające siły obronne organizmu, obniżają ciśnienie krwi, ponadto pozytywnie oddziałują na układy nerwowy i sercowo – naczyniowy. Ponieważ przejawiają działanie toksyczne, należy ściśle przestrzegać dawkowania, aby nie ulec zatruciu, a leczenie nimi przeprowadzać wyłącznie za zgodą lekarza. Surowiec leczniczy stanowi także kora korzeni kolcowoju. Wyciągi z owoców i kory korzeni obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu we krwi, dobroczynnie oddziałują na nerki i wątrobę. Zalecane są też we wtórnej impotencji, krwotokach wewnętrznych, astmie i gruźlicy płuc.
Kolcowój uprawia się tam, gdzie trudno jest sadzić inne rośliny, bądź używa się go do tworzenia nie formowanego żywopłotu. Kolcowój szkarłatny jest w kraju rośliną, powszechnie sadzoną jako krzew ozdobny, spotyka się go również w stanie zdziczałym.