Miodunka ćma

Pulmonaria obscura

Pulmonaria obscura

Roślina wieloletnia występująca w całej niemal Europie oraz w Zachodniej Syberii i w Turcji. W Polsce jest pospolita na całym terenie. Porasta lasy liściaste i zarośla (zwłaszcza nadrzeczne).
Nazwa naukowa tej miodunki – Pulmonaria obscura pochodzi od łacińskiego pulmos – płuca i obscura – ciemna, gdyż używana była co najmniej od XII w. jako lekarstwo na choroby płuc, a jej liście nie mają zwykle jasnych plam, które występują na liściach innych, pokrewnych gatunków miodunek.

Nazwa polska – miodunka ćma, pochodzi od tego, iż roślina ta ma delikatny zapach miodu i ćme, czyli ciemnozielone liście pozbawione jasnych plam.
Surowiec zielarski stanowi ziele miodunki ćmy. Korzystnie wpływa ono na drogi oddechowe, przyspiesza gojenie się uszkodzonej tkanki płuc, pomaga usunąć wydzielinę z górnych dróg oddechowych, pobudza ruchy ich nabłonka rzęskowego. Stosuje się ją, przeważnie w mieszance z innymi ziołami, jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli oraz pomocniczo przy gruźlicy i zapaleniu płuc.

Ziele miodunki ćmy jest jednym ze składników mieszanek ziołowych zalecanych przy chrypce.