Figowiec pospolity

Ficus carica L.OLYMPUS DIGITAL CAMERAInne nazwy: figa pospolita, figa karyjska, drzewo figowe.   
Krzew lub drzewo dwupienne pochodzące ze środkowo – zachodniej Azji lub Azji Mniejszej. Jest uprawiany w licznych krajach obszaru tropikalnego i subtropikalnego, oprócz okazów uprawianych występują tu także formy zdziczałe. Roślina znana była już ludziom neolitu. Pierwsze udokumentowane uprawy w Sumerze, a następnie w Egipcie (zachowały się płaskorzeźby przedstawiające zbiory fig z ok. 2500 r p.n.e.), gdzie figowiec należał do jednej z ważniejszych upraw.
W starożytnym Rzymie figi stosowano w postaci kataplazmów na trudno gojące się rany.
Owoce figowca mają dużą wartość energetyczną. Suszone figi zawierają bardzo duże ilości magnezu, wapnia i innych soli mineralnych. Działają łagodnie przeczyszczająco i zalecane są przy skłonności do zaparć, głównie w pediatrii oraz w wadliwym trawieniu. Wykazano, że suszone figi posiadają silne właściwości przeciwnowotworowe. W krajach południowych zaleca się je przy schorzeniach sercowo-naczyniowych i niedokrwistości. Konfitury i odwary z "owoców" medycyna ludowa zaleca na nieżyty żołądka i zaparcia.
W Gruzji odwar z liści stosowany jest przy kaszlu i przeziębieniach, a sok mleczny do leczenia ran.
Figi występują w różnych odmianach, np. ciemnofioletowe są spożywane na surowo, a jasnozielone suszone, i sprasowywane, w której to postaci są najczęściej spotykane w handlu i zaliczane do bakalii. Owoce ponadto przetwarza się na konfitury, dżemy i konserwy. Są podstawą produkowanego na południu Europy wina figowego. Suszone i podprażone figi stosuje się jako namiastkę kawy, która dzięki substancjom zawartym w bielmie ma lekko orzechowy posmak.
Figowce często są sadzone w krajach, gdzie rosną jako rośliny wiatrochronne na skrajach plantacji winorośli. Drewno figowców jest twarde i zwarte, dzięki czemu w stolarstwie służy do wyrabiania toczonych drobiazgów.
Według Księgi Rodzaju (3.1-3.24), gdy pierwsi ludzie przebywając w raju, po skosztowaniu owocu z Drzewa Poznania Dobra i Zła uświadomili sobie, że są nadzy – spletli gałązki figowe i zrobili sobie z nich przepaski. Dlatego określenie "listek figowy" oznacza bardzo skromne, prowizoryczne okrycie, osłaniające coś bardzo wstydliwego.