Marzymięta grzebieniasta

Elsholtzia cristata WilldElsholtzia cristata Willd._1

Roślina jednoroczna pochodząca ze środkowej i wschodniej Azji. Porasta przydroża, pola, zaniedbane ogrody.

Surowcem zielarskim jest ziele. Zawiera ono olejki eteryczne i garbniki.

Jako roślina lecznicza marzymięta grzebieniasta ma dość szeroki zastosowanie. Jest słabym środkiem bakteriostatycznym, moczopędnym, pobudzającym procesy trawienne i przeciwrobacznym. Napar z ziela zalecany jest w zaburzeniach trawienia, grypie, anginie, przeziębieniu. Szczególnie ceniona jest zwłaszcza w Japonii. Zaleca się ją jako środek antydepresyjny, dlatego ziele dodawane jest do mieszanek ziołowych stosowanych pomocniczo w leczeniu depresji.

Zewnętrznie ziele marzymięty używane jest do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych oraz do irygacji pochwy przy upławach. Kąpiel w odwarze z ziela pobudza i odświeża. Zalecane są osobom wyczerpanym fizycznie i psychicznie, oraz tym które przeszły ciężką chorobę.

Dzisiaj szczególnie cenione jest zwłaszcza w Japonii, poza tym stosowane w lecznictwie ludowym. Zaleca się ją jako środek antydepresyjny. Wykorzystywana jest w przemyśle farbiarskim.
Marzymięta jest rośliną miododajną. Jej wydajność miodowa nie jest wysoka (ok. 30kg z ha), ale jest  stale oblatywana przez pszczoły, ponieważ dostarcza późnego pożytku.