Macierzanka pospolita

Thymus pulegioides

Thymus_pulegioidesMacierzanka zwyczajna rośnie dziko wyłącznie w Europie. Spotyka się ją na słonecznych, suchych miejscach, ubogich łąkach i pastwiskach, przydrożach, skarpach i skałach.
Ziele macierzanki zwyczajnej działa silnie odkażająco i może być stosowane jako naturalna metoda walki z infekcjami lub jako sposób ochrony przewodu pokarmowego. Ze względu na swoje działanie wykrztuśne i rozkurczające, łagodzi także objawy kaszlu. Ponadto działa wzmacniająco i oczyszczająco na cały układ oddechowy. Jest odpowiednie do odkażających płukanek gardła i jamy ustnej. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, dlatego zaleca się  je przy niestrawnościach i bólach brzucha. Ziele macierzanki dodane do kąpieli wygładza i regeneruje skórę.
Macierzanka ma bardzo aromatyczny zapach i korzenny, gorzki smak. Jest przyprawą używaną przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej, bardzo zbliżoną do  tymianku  pospolitego i podobnie jak on nadaje się szczególnie do przyprawiania potraw tłustych i ciężko strawnych. Stare księgi zielarskie radzą dodawać macierzankę do potraw mięsnych i rybnych, ponieważ reguluje ona trawienie.
Macierzanka zwyczajna może być uprawiana jako roślina ozdobna. Jest także cenną rośliną miododajną.