Perełkowiec japoński

Sophora japonica

Sophora_japonica

Perełkowiec japoński (Szupin) to bardzo oryginalne, zrzucające liście, drzewo z szeroką koroną. Nie pochodzi z Japoni lecz z Chin i Korei. Dorasta do wysokości 25 m.
Liście nieparzystopierzaste, ciemnozielone do 25 cm długości, złożone z 7-25 owalnych listków zaostrzonych na szczycie. Kwiaty motylkowe, miododajne, w kolorze kremowym, zebrane w szczytowe wiechy do 30 cm długości, bardzo silnie oblatywane przez pszczoły.

Kwitnie obficie późnym latem i wczesną jesienią.Ozdobne owoce, zielone mięsiste strąki, długo nie wysychające, przewężone za każdym nasieniem, przypominające sznury pereł (perełkowiec!). Tkanki szupinu zawierają substancje trujące. Wymaga gleby żyznej, gliniastej z domieszką wapna.
Odporny na suszę i zasolenie gleby. Powinien być sadzony w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Zalecana uprawa w strefach 4-8. Wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenie powietrza. Nadaje się do obsadzania ulic, parków i większych ogrodów przydomowych. Jest drzewem o dużych walorach ozdobnych. Cenne drzewo dla pszczelarstwa. Nie wymaga cięcia.